• Kā pareizi kopt mazuļa autiņu zonu?

    Bērni
    Elva Karičkina
    10. jūnijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Canva
    Tas ir svarīgs ikdienas rituāls, kas palīdz autiņu zonā saglabāt bērna ādu veselīgu un pasargāt no nepatīkamām ādas problēmām. Noskaidrojam, kāda ir pareizā pieeja un līdzekļi, lai mazuļa dupsis justos komfortabli.

    Konsultē pediatre pediatru privātpraksē Rabarbers Linda Libeka.

    Regulāra autiņbiksīšu maiņa

    Viens no galvenajiem ieteikumiem, lai izvairītos no ādas kairinājuma, ir pietiekami bieža autiņbiksīšu maiņa. Kā norāda pediatre Linda Libeka, eksperti iesaka zīdaiņa pirmajos dzīves mēnešos, kad vēdera izeja notiek regulāri, nomainīt autiņbiksītes pēc katras barošanas reizes. «Pirmajos mēnešos zīdaiņa āda ir īpaši jutīga un bieži mēdz iekaist, tāpēc pampers jāmaina nekavējoties pēc katras vēdera izejas. Pat mazliet mitras autiņbiksītes nevajadzētu atstāt uzvilktas vairākas stundas, jo urīns kairina mazuļa ādu un rada lielāku risku, ka autiņu zona var iekaist. Ja mazulis guļ diendusu, bet autiņbiksītes ir pilnas, bēbīti parasti nemodinām tikai tāpēc, lai tās nomainītu. Taču bērns līdz gada vecumam, visticamāk, visu nakti ar vienu pamperu neizgulēs, un, ja autiņbiksītes ir piečurātas, tad gan vajag tās nomainīt. Vecākiem ir jāsaprot, ka pieslapināti autiņi bērnam ir liels diskomforts, jo mitrums, lai kā pamperu reklāmās apgalvo, ka viss veiksmīgi uzsūcas, mazuļa ādai ir nepatīkams.»

    Maiga tīrīšana

    Pediatri iesaka ik reizi, kad tiek nomainītas autiņbiksītes, mazuļa dupsi apmazgāt ar tekošu, siltu ūdeni, lai novērstu baktēriju un kairinātāju uzkrāšanos.  «Noskalot dupsi būtu vēlams arī pēc pačurāšanas, jo, kā jau minēju, urīns kairina zīdaiņa ādu.

    Ziepes jālieto, ja bērniņš ir pakakājis. Ziepēm vai dušas eļļām jābūt saudzīgām, paredzētām bērna autiņu zonas kopšanai.

    Meitenītēm autiņu zonas āda jāmazgā no priekšpuses uz aizmuguri, lai izvairītos no baktēriju pārnešanas uz dzimumorgāniem. Tāpat ir būtiski pārbaudīt, vai starp kaunuma lūpiņām nav sakrājušās fēces, un noskalot tās ar siltu ūdeni. Ziepes nevajag lietot dzimumorgānu iekšpusē!» skaidro Linda Libeka, uzsverot, ka speciāli zīdaiņu autiņu zonai paredzētās mitrās salvetes bez alkohola un smaržvielām ieteicams lietot tikai ārpus mājas – izbraucienos un situācijās, kad esat ciemos un mazuļa dupsi nav iespējams noskalot zem tekoša krāna ūdens. «Jāņem vērā, ka ikviena mitrā salvete tomēr atstās uz bērniņa ādas neredzamu slāni pat tad, ja it kā nesatur smaržvielas. Ikdienas kopšanā mājas apstākļos mitrās salvetes izmantot nevajadzētu – pietiks ar siltu, tekošu ūdeni un zīdaiņiem paredzētām ziepēm vai dušas eļļām bez pievienotām smaržvielām. Ja mazuļa āda ir jutīga un atopiska, ieteicams izvēlēties zīdaiņu dušas eļļas vai krēmus ar pievienotu eļļu, lai mitrinātu ādu, izveidotu aizsargbarjeru un netiktu nomazgāts ādas dabiskais tauku slānis, jo katra mazgāšana tomēr ādu sausina,» stāsta pediatre. Pēc autiņu zonas mazgāšanas zīdaiņa ādu rūpīgi nosusiniet – neberzējot, bet viegli piespiežot dvieli.

    Ādas aizsardzība

    Autiņu zonas aizsargkrēmu vai ziedi nav nepieciešams uzklāt katrā autiņbiksīšu maiņas reizē – ja mazuļa dupsis nav apsārtis vai iekaisis, pietiks ar nomazgāšanu un, ja nepieciešams, mazgāšanas līdzekļu lietošanu. «Ja autiņbiksīšu zonā ir izveidojies lokāls apsārtums vai āda ir iekaisusi, tad gan pēc mazgāšanas jālieto cinku saturošs bērna autiņu zonai paredzēts aizsargkrēms vai ziede. Šie līdzekļi veido aizsargbarjeru, kas pasargā ādu no mitruma un kairinājuma. Ja iekaisums ir mitrs, mazliet jēls, cinka krēms plānā kārtiņā to veiksmīgi sadziedēs.»

    Gaisa peldes

    Ļaujiet zīdainim vairākas minūtes dienā padzīvoties bez autiņbiksītēm – svaigs gaiss palīdz ādai atjaunoties un mazina izsitumu rašanās iespēju. «Gaisa peldes ieteicamas visiem mazuļiem, īpaši puisīšiem un vasaras periodā, jo autiņbiksītes rada siltumu, mitrumu, berzi. Cik ilgi ļaut mazajam dzīvoties bez pampera?

    Ja mājās ir silts, tad katrā autiņbiksīšu maiņas reizē 5 līdz 10 minūtes var ļaut padzīvoties plikam.

    Ja mazuļa dibens ir iekaisis un ir ādas apsārtums, pēc autiņu zonas nomazgāšanas un nosusināšanas ieteicams kādu laiku nevilkt pamperu, zem mazuļa paliekot mitrumu aizturošu paladziņu un mazajam uzvelkot siltas zeķītes vai apsedzot ar sedziņu. Cinku saturošs aizsargkrēms jāuzsmērē tikai pirms pašas autiņbiksīšu uzvilkšanas un kad mazulis kādu laiku ir padzīvojies ar pliku dupsi.»

    Ja āda ir iekaisusi

    «Ja autiņbiksīšu zonā vērojams ap­sārtums, kairinājums, pietūkums, āda ir saplaisājusi, visticamāk, mazulim ir autiņu dermatīts. Šajā gadījumā vecākiem svarīgi ievērot pareizu mazgāšanu, nosusināšanu, veikt regulāras gaisa peldes un smērēt cinku saturošu ziedi vai mitrinošus krēmus,» skaidro Linda Libeka, norādot – ja viss iepriekš minētais nepalīdz un parādās arī kreveles, izteikti izsitumi, noteikti jādodas pie pediatra vai dermatologa, jo dermatītam, visticamāk, pievienojusies sekundāra infekcija, piemēram, kādas baktērijas, vīrusi, sēnītes, kas jāārstē saskaņā ar ārsta norādījumiem.

    Ja apsārtums vai izsitumi ilgstoši nepāriet, iespējams, mazuļa āda negatīvi reaģē uz konkrētajām vienreizlietojamajām autiņbiksītēm.

     Vecākiem jātestē un jāmeklē, kādi pamperi tieši viņu zīdaiņa ādai ir vispiemērotākie. Mainiet produktu zīmolu un, ja problēmas turpinās, konsultējieties ar pediatru.

    Vai parasto vienreizlietojamo autiņbiksīšu vietā būtu jāizvēlas auduma autiņbiksītes? Kā norāda Linda Libeka, raugoties no vides piesārņojuma viedokļa, auduma autiņbiksītes noteikti ir dabai draudzīgākas. «Arī ekoloģiskajās auduma autiņbiksītēs ir iestrādāts mitrumu aizturošs slānis, taču bērna ādai tāpat saglabājas kontakts ar urīnu, fēcēm – mitro un kairinošo vidi. Šie autiņi ir jāmaina tikpat bieži kā parastie pamperi! Tajos iestrādātais audums ir biezs, ar vairākiem slāņiem, un gan auduma, gan vienreizlietojamo autiņbiksīšu siltums var ietekmēt puisīšu reproduktīvo sistēmu. Svarīgi izvēlēties elpojošus autiņus, kas izgatavoti no hipoalerģiskiem materiāliem. Pārliecinieties, ka autiņbiksītes nav pārāk ciešas, lai izvairītos no ādas noberzumiem,» uzsver pediatre, atgādinot, ka mazuļa āda ir maiga un jutīga, tāpēc pareiza ikdienas aprūpe ir galvenais nosacījums, lai nodrošinātu ādas komfortu.

    Svarīgi!

    Ja mazuļa dupsis ir iekaisis un apsārtis, pediatri un dermatologi nerekomendē lietot zīdaiņu autiņu zonai paredzētos pūderus – to vietā labāk izmantot cinku saturošu ziedi vai krēmu. Tāpat kategoriski aizliegts izmantot vecmāmiņu metodes un autiņu zonas kopšanā izmantot kartupeļu cieti vai jebkurus citus pārtikas produktus.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    OSZAR »