• 12 uzkopšanas knifi perfekti tīrai mājai. Kā to panāk profesionāļi? 

    Māja
    Ievas Padomu Avīze
    Ievas Padomu Avīze
    19. maijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: iJeab / Shuttetstock
    Ne vienmēr pēc mājas uzkopšanas ir sajūta, ka nu gan viss spīd un laistās. It kā viss notīrīts, nomazgāts, bet pietrūkst tāda kraukšķīga spodruma. Kā to panāk profesionāļi? 
    1. Galvenais – labs ūdens
      Liela nozīme mājas pucēšanā ir ūdens kvalitātei. Ja krāna ūdens ir dzelžains vai kaļķains, tas uz virsmām atstās švīkas vai plankumus, un cerētās spodrības nebūs. Telpu uzkopēji virsmu tīrīšanai izmanto pat destilētu ūdeni, jo tas neatstāj pēdas. Mājās destilētā ūdens vietā var izmantot arī dzeramo ūdeni. 
    2. Tīrīšanas līdzekļi bez pārspīlējuma
      Māju, kura tiek regulāri kopta, itin labi var iztīrīt arī bez ķīmijas, bet, ja tomēr to izvēlies, tad labāk – ekoloģiskos līdzekļus. Noteikti izlasi lietošanas pamācību – ir svarīgi līdzekli izmantot tikai tam, kam tas paredzēts, un tikai tādā koncentrācijā, kā norādīts. Viena no izplatītākajām kļūdām ir tīrīšanas līdzekļu dubultdevas, domājot, ka tā būs labāk. Pārspīlēšana ar tīrīšanas līdzekļiem uz virsmām atstāj neglītus plankumus, tās kļūst blāvas, nespodras, pat lipīgas. Turklāt atceries, ka tīrīšanas līdzekļi paredzēti šķīdināšanai aukstā, nevis karstā ūdenī. 
    3. Putekļu slotiņa jāmaina
      Putekļu savākšanai grūtāk sasniedzamās vietās labi noder no pāva spalvām darinātā vai košā sintētiskā putekļu slotiņa. Ar to var ērti un ātri pāriet tālākus kaktus vai dažādiem nieciņiem pārbagātus plauktus. Svarīgi putekļu tīrīšanas laikā slotiņu ik pa brīdim izpurināt pagalmā vai virs atkritumu maisa. Ja slotiņa ir putekļu pilna, tā neko netīrīs. Turklāt slotiņas regulāri jāmaina, jo ar laiku tās putekļus vairs neķer. 
    4. Glābēja – mikrošķiedra
      Pērkot jānoskaidro, kādām virsmām konkrētā mikrošķiedras lupatiņa paredzēta, piemēram, grīdām, virsmām vai spoguļiem un stiklam. Parasti mīkstākās der putekļu savākšanai, bet stingrākās spodrināšanai – ar spoguļa pucēšanai ražoto mikrošķiedras lupatiņu putekļus no plauktiem nenotīrīsi.
      Ļoti svarīgi lupatiņu samitrināt tik daudz, lai tā nav ne par sausu, ne slapju. Virsmas vislabāk tīrīt, lupatiņu salokot četrās daļās un ik pa laikam pārlokot citu lupatiņas laukumu, kamēr visas daļas izmantotas. 
      Drāna ik pa brīdim cītīgi jāskalo, citādi putekļus nevis slaucīsi, bet pārvietosi. Mikrošķiedras lupatiņa būs pagalam, ja to izmazgāsi ūdenī, kas karstāks par 60 grādiem vai kam pievienots veļas mīkstinātājs.   
    5. Uzpucē ar papīru bez plūksnām
      Spodras virsmas iegūst, pēc putekļu noslaucīšanas tās uzpucējot ar industriālo jeb tehnisko papīru. Tas nopērkams zilā vai baltā krāsā, bet noteikti jāatrod norāde, ka tas ir industriālais vai tehniskais papīrs. Parastie mīkstie papīra virtuves dvieļi noteikti nederēs, jo tie atstāj plūksnas un ir pārāk maigi, lai kaut ko nopucētu.
    6. Brīnumpalīgs – piliens eļļas
      Krietnas putekļu kārtiņas savaldīšanai labi der ar eļļu viegli piesūcinātas vienreiz lietojamās profesionālās salvetes. To pašu efektu lētāk panāksi, uz parastās lupatiņas uzpilinot pilienu olīveļļas vai vienu eļļas korķīti ielejot spainī ar ūdeni, kurā tiek skalota lupatiņa. 
    7. Nepaklausīgiem netīrumiem – melamīna sūklis
      Brīnišķīgs palīgs, lai noberztu netīrumus, kuru uzvarēšanai zudušas cerības, ir melamīna sūklis – ne velti to mēdz saukt arī par brīnumšvammīti. Sūklis ir kā dzēšgumija – mazliet samitrināts, tas bez ķīmisko līdzekļu izmantošanas likvidē traipus, netīrumus, kaļķa un ziepju nogulsnes vannasistabā, noņem zīmuļu un marķieru pēdas uz sienām, grīdām, durvīm un flīzēm. 
    8. Taukainas virsmas – vispirms ar švammi
      Patiesībā taukaini lipīgās virsmas var notīrīt ļoti viegli – tās jāmazgā kā trauki. Ņem švammi un trauku mazgāšanas līdzekli vai speciālu attaukojošu līdzekli, uzputo virsmu un, kad taukainums pašķīdis, to notīra ar tīrā ūdenī izskalotu švammi. Kad lielums uzvarēts, virsmu notīra ar mikrošķiedras drānu un, lai saņemtu tīrības ordeni, uzpucē ar papīra salveti. 
    9. Pārbaudīta vērtība grīdām – mops
      Metāla pēda ar kātu un mikrošķiedras mops ir universāls grīdas mazgāšanas komplekts, kuru neviens grīdas mazgāšanas robots vēl nav pārspējis. Lai kādus brīnumus sola tehnikas ražotāji, mājas uzkopšanā vēl nav izdomāts nekas labāks par cilvēka prātu, rokām un spēku. Pat ja kāds slavina savus robotus paklāju sūkšanai un grīdas mazgāšanai, tas nebūt nenozīmē, ka šāds robots derēs un palīdzēs tev. Ļoti daudz nosaka telpas iekārtojums. Ja pirms katras grīdas sūkšanas būs jāsalasa visas bērnu rotaļlietiņas, jāsaceļ uz pēc tam jānoceļ astoņi krēsli un pēc grīdas mazgāšanas vēl rūpīgi jāizmazgā robots un jāatceras to uzlikt lādēties, tas prasīs tikpat laika un pūļu kā uzlikt uz mopa mikrošķiedras lupatu un pāriet grīdas, netīrākās vietas paberžot ar birstīti vai melamīna sūkli.  
      Ja plašajā mopu piedāvājumā nevari izvēlēties, ņem ar vidēja garuma plūksnām, jo tā derēs visiem grīdas klājumiem, savukārt pēdu izvēlies no metāla, nevis plastmasas, jo tā ātri lūst. Piemērotākais mazgāšanas birstes kāta garums ir līdz zodam, tad ar to būs ērti strādāt. Grīdas mazgāšanas mops pēc katras lietošanas jāizmazgā veļasmašīnā, jo tas sevī savāc ļoti daudz netīrumu – izskatās tīrs, bet nav tīrs. Labs rīks grīdas uzkopšanai ir nivelis – ļoti šaura birste, kuru parasti izmanto gružu ātrai savākšanai uz līdzenām grīdām, bet ap to var arī aptīt mikrošķiedras drānu un iekļūt tādās vietās, kur mops ir par platu – piemēram, starp skapi un sienu.
    10. Podam – mitrās salvetes
      Mājās, kur vairāk vīriešu, tualetes pods jātīra pat tad, ja tas izskatās tīrs. Čaļi, čurājot podā, šļakstinās, un tas nelāgi ož, tāpēc vīriešu tualetēs ir pisuāri. Noliec tualetes poda tuvumā mitrās uzkopšanas salvetes un ik dienu pārbrauc ar tām poda malas, vāka stiprinājumu vietas, kā arī grīdu un sienu poda tuvumā. Ja nav mitro salvešu, nopūt podu ar dezinfekcijas līdzekli un notīri ar industriālo papīru. Tiešām netīru podu visātrāk izmazgāsi ar kādu spēcīgu tualetes tīrīšanas līdzekli, bet lieto to tik reti, cik vien iespējams. Stiprie tīrīšanas līdzekļi bojā poda emalju – jo biežāk to lietosi, jo vairāk būs jātīra, turklāt vājāki tīrīšanas līdzekļi tad vairs nelīdzēs. Diemžēl saimnieces, labu gribēdamas, ar spēcīgajiem tualetes tīrīšanas līdzekļiem ķeras klāt arī vannām un krāniem, bet tā tos var sabojāt. Ja pods nav pārlieku aizaudzis, to itin labi var izmazgāt ar birstīti un dezinfekcijas vai logu mazgāšanas līdzekli.
    11. Logiem – nivelis un papīrs
      Pat uzkopšanas kompānijas logus joprojām mēdz tīrīt ar veco labo metodi – uz rokas niveļa uzliek pūkainu mikrošķiedras uzmavu un nomazgā stiklu ar mazgāšanas līdzekli, tad mitrumu no augšas uz leju novelk ar niveli, pēc tam ar industriālo papīru savāc visu mitrumu un nomazgā loga rāmjus un palodzi. Ļoti labas ir logiem paredzētās samitrinātās mikrošķiedras drānas – pat nevajag tīrīšanas līdzekli, pietiek ar tīru ūdeni, lai loga rūts spīdētu un laistītos, un tad uzpucē ar industriālo papīru. Bet īpaši niķīgiem netīrumiem piedraudi ar melamīna sūkli.
    12. Cepeškrāsnij – grilu tīrīšanas līdzeklis
      Ja cepeškrāsns vai tauku nosūcējs piesušķēts tā, ka roka neceļas tīrīt, izvēlies līdzekli grilu tīrīšanai, vislabāk – profesionālo, jo tie ir koncentrētāki un līdz ar to efektīvāki. Līdzekli izpūš, pagaida, kamēr iedarbojas, un notīra ar salveti – ak, kaut spoguļojies! Pēc tam ikdienas uzkopšanai derēs arī tieši cepeškrāsnij piemērots līdzeklis. 

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    OSZAR »