• sakopt un veidot ceriņu pēc ziedēšanas? Darbs, kas jāpaveic uzreiz pēc noziedēšanas

    Dārzs
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    1. jūnijs
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: The Len / Shutterstock
    Lai ceriņi skaisti ziedētu, tie pēc ziedēšanas jāsakopj – jānogriež noziedējušās ziedkopas un jāīsina zari. Tas, kā ceriņš aug un kā to veidot, atkarīgs no ceriņa pavairošanas veida. Apkopojam svarīgāko, kas jāzina par ceriņa veidošanu pēc noziedēšanas.

    Raksts no žurnāla Mans Dārzs arhīva

    Konsultē Avita Jasliņa, sertificēta ainavu tehniķe un dārzniece, uzņēmuma Avitas dārzi saimniece.

    Ceriņkrūma veidošana pēc noziedēšanas

    • Tiklīdz ziedkopas nobrūnē, vecos ziedus nogriež, atstājot īsus celmiņus un cenšoties neievainot jauno sānu dzinumu lapas.
    • Lai krūms iegūtu akurātu formu, apīsina zarus, kuriem izveidojušies gari plikie posmi – īsina līdz sazarošanās vietai, neatstājot celmiņu. Parastais ceriņš (Syringa vulgaris) zied uz iepriekšējā gada dzinumiem, un, krūmu veidojot pārāk vēlu, nākampavasar tas ziedēs mazāk.
    • Izgriež jaunās atvases un tos dzinumus, kuri sabiezina krūmu. Parastajam patsakņu ceriņam iesaka atstāt 5–7 dzimumus.
    • Būtu labi krūmu uzreiz pabarot ar komplekso mēslojumu.
    • Vēlāk – augustā, septembrī – zem ceriņa var sastādīt dažādas pavasara sīpolpuķes. Citiem augiem ceriņa seklā sakņu sistēma traucēs, noņems barības vielas.

    Būtiski, kā ceriņš pavairots

    • Ja Syringa vulgaris šķirne pavairota ar meristēmu metodi, tātad ceriņš būs patskanis, kas nozīmē, ka visas jaunās sakņu atvases, kas augs no zemes, būs tādas pašas kā šai šķirnei. Patsakņu ceriņi jāstāda nedaudz dziļāk, lai veidotos skaists krūms. Tālāk tev būs jāizvēlas, vai turpmāk ceriņu audzēsi kā krūmu ar vairākiem dzinumiem vai uz viena stumbra kā kociņu.
    • Ja parastais šķirnes ceriņš ir acots vai potēts, tas nozīmē, ka visi dzinumi, kas augs no zemes, būs no potcelma un ziedēs kā potcelma ceriņš, nevis šķirnes ceriņš. Tāpēc visas jaunās sakņu atvases, kas nāk no zemes, jānogriež. Un tāpēc uzpotēto vai uzacoto šķirņu ceriņu stādi par 3–4 cm seklāk, nekā tas audzis podā, – lai neveidotos daudzās potcelma sakņu atvases. Potētiem šķirnes ceriņiem vainags veidojas no potes vietas un no snaudošajiem pumpuriem, kas atrodas virs potējuma.
    • Ja parastā ceriņa šķirne potēta uz Ungārijas ceriņa vai ligustra, stāda par 5–8 cm dziļāk, nekā tas audzis podā, – lai potējuma vieta atrastos augsnē, kas veicinās potes pāreju uz savām saknēm.
    • Visu citu sugu ceriņi (Amūras, Ungārijas, Ķīnas, Meijera, Prestones…) jāstāda, lai saknes kakliņš atrastos vienā līmenī ar augsnes virskārtu. Prestones, Ungārijas un Amūras ceriņiem sakņu atvases neveidojas.

     

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    OSZAR »